امروز جمعه  22 تير 1403
منشور حقوق بیمار

بیمار حق دارد :‌

 1. درمان و مراقبت مطلوب ‌، همراه با احترام داشته باشد .
 2. محل بستری ، پزشک ، پرستار و اعضای گروه معالج خود را در صورت تمایل بشناسد .
 3. اطلاعات ضروری در خصوص انجام معاینات ، درمان های لازم ،‌عوارض احتمالی و روش های تشخیص از سوی پزشک معالج و کارکنان را داشته باشد .
 4. در صورت تمایل طبق موازین قانونی با درج علت ترک با مسئولیت شخصی مبنی بر خاتمه دادن درمان و مراجعه به سایر مراکز درمانی ترخیص شود .
 5. حریم خصوصی و اصل رازداری برای وی رعایت گردد .
 6. دسترسی به پزشک معالج در طول بستری را داشته باشد .
 7. بدون نگرانی در اختلال کیفیت خدمات ،‌شکایت خود را به مسئولین ذیصلاح در صورت نقض حقوق خویش ارائه نماید . (حین بستری تا زمان ترخیص ) .

بیمار گرامی و همراهان محترم :

با آرزوی سلامتی و خوش آمدگویی و تشکر از اینکه بیمارستان سوم شعبان را به عنوان مرکز درمانی خود انتخاب نموده اید. خواهشمند است مطالب این مجموعه را جهت کسب اطلاعات مطالعه فرمایید :

هنگام پذیرش :

 1. در بدو پذیرش دستبند مشخصاتی که به دست بیمار بسته می شود در طول بستری و تا هنگام ترخیص به دست بیمار بسته خواهد بود .
 2. جهت پذیرش بیمارانی که به سن قانونی نرسیده اند و نیاز به عمل جراحی دارند ، حضور پدر یا قیم قانونی جهت تکمیل فرم رضایت عمل الزامی است . برای خانم ها حتما باید همسر یا پدر باشد .
 3. بیماران تحت پوشش بیمه ها تکمیلی ملزم به ارائه معرفی نامه ، حداکثر 24 ساعت پس از بستری شدن به قسمت پذیرش میباشند ، در غیر اینصورت هزینه بستری بصورت آزاد محاسبه خواهد شد . جهت راهنمایی بیشتر ابه منشی بخش مراجعه فرمایید .
 4. پذیرش بیمارستان ، دفترچه های بیمه را با بیماران تطبیق می دهد ، بنابراین از ارائه دفترچه بیمار سایر افراد به جای بیمار بستری خودداری نمایید .
 5. مسئولیت کلیه وسایل قیمتی در طول بستری به عهده بیمار می باشد . بهتر است وسایل قیمتی خود را به همراهتان تحویل دهید ( درمورد وجوه نقد می توانید آن را به عنوان ودیعه نزد صندوق بیمارستان به امانت گذاشته و رسید دریافت نمایید .
 6. رعایت و حفظ شئونات اسلامی برای بیماران و همراهان الزامی می باشد . حضور همراه آقا برای بخش ها زنان حتی در اتاق های خصوصی ممنوع می باشد .
 7. در اتاق های خصوصی فقط حضور یک همراه برای بیمار با دریافت کارت همراه از قسمت پذیرش بیمارستان امکان پذیر می باشد. حضور همراه همگن در سایر اتاق ها با دستور کتبی پزشک معالج میسر می باشد و به دلیل فضای فیزیکی موجود، این بیمارستان از دادن امکانات رفاهی جهت همراه در اتاق های غیر خصوصی معذور می باشد و در مورد هزینه همراه ، مسئول پذیرش جوابگوی مراجعین خواهد بود .
 8. در کلیه اتاق های بخش اطفال حضور فقط یک نفر خانم (ترجیحا مادر ) الزامی می باشد .
 9. خواهشمند است فرم پرسشنامه رضایتمندی را که به شما ارائه می شود پس از تکمیل ، تحویل مسئول بخش نموده و با پیشنهادات سازنده خود ما را یاری فرمایید .

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با شماره داخلی 180 تماس حاصل فرمایید .

هنگام بستری :

 1. پس از انجام مراحل پذیرش ،‌ میماندار بیمارستان شما را به بخش و اتاق مربوطه هدایت و ضمن تحویل وسایل ،‌ راهنمایی های لازم را انجام می دهد .
 2. در طول بستری کلیه اقدامات درمانی و پاراکلینیکی در این مرکز برای شما انجام می شود . درصورت نیاز به اقدامات فوق در خارج از بیمارستان ، راهنمایی ها و هماهنگی های لازم جهت انتقال و ... انجام خواهد شد .
 3. ساعت برقراری تماس تلفنی با بیماران از ساعت 7 الی 21 می باشد . با گرفتن شماره بیمارستان (9-33129111) و سپس شماره اتاق بیمار ، مستقیما می توانید با بیمار خود تماس برقرار نمایید .
 4. برای برقراری تماس تلفنی با خارج از بیمارستان در برخی بخش ها و یا بین هر دو بخش یک تلفن با خط آزاد وجود دارد . برای تماس با موبایل و یا شهرستان از کارت تلفن استفاده کنید .
 5. ساعات ملاقات بیماران ، شش ماه اول سال 15 الی 17 و در شش ماه دوم سال 14 الی 16 می باشد .
 6. ملاقات بیماران در بخش های ویژه (ICU و CCU ) یک نفر یک نفر می باشد .
 7. ملاقات برای کودکان کمتر از 12 سال طبق دستورالعمل وزارت بهداشت ممنوع می باشد .
 8. با توجه به اینکه این بیمارستان دوستدار مادر و کودک می باشد،‌ امکان ادامه روند شیردهی با توجه به نظر پزشک معالج مادر وجود دارد .
 9. درصورت درخواست پرستار خصوصی برای بیمار ، همراه بیمار می تواند درخواست خود را به دفتر پرستاری ارائه نماید .
 10. با توجه به کنترل بیماران در هر شیفت توسط سوپروایزر بالینی ، درصورت هرگونه مشکل موارد را به آنها جهت رسیدگی اطلاع دهید .
 11. آموزش های لازم به صورت شفاهی و کتبی (کتابچه یا پمفلت ) توسط پزشک معالج و پرسنل پرستاری بخش در اختیار شما قرار خواهد گرفت .
 12. ساعت سرو غذا برای بیماران و همراهان : صبحانه (6صبح) ،‌ ناهار ( ساعت 12) ،‌ شام (ساعت 18:30 ) می باشد .
 13. آبدارچی بیمارستان پاسخگوی درخواست شما از نظر تامین آب جوش می باشد . (طی دو نوبت ، ساعت 10 و 15 )
 14. خواهشمند است از پرداخت هرگونه وجهی به پرسنل بیمارستان خودداری و در صورت درخواست وجه از طرف آنها مراتب را به مدیریت بیمارستان یا کشیک اداری شیفت مربوطه گزارش فرمایید .

رسیدگی به شکایات  (در دفتر پرستاری توسط سوپروایزر ) آماده رسیدگی به شکایات شماست .

زمان ترخیص :

 1. هنگام ترخیص تمامی مدارک پاراکلینیکی داخل و خارج بیمارستان و نسخه دارویی همراه با دستور مصرف را از پرسنل بخش تحویل گرفته و دفتر مخصوص را امضا نمایید .
 2. رسید ودیعه پرداختی را حتما همراه داشته باشید .
 3. ترخیص بیماران زایمانی از ساعت 12 به بعد می باشد .
 4. در هنگام بستری یا پس از ترخیص بیماران زایمانی ،‌پدر نوزاد با در دست داشتن اصل شناسنامه پدر و مادر ، کارت ملی پدر و مادر و کارت ولادت نوزاد تا ساعت 14 به اتاق گواهی ولادت (واقع در بلوک زایمان ) مراجعه نماید .
 5. ساعت صدور گواهی ولادت همه روزه بجز ایام تعطیل از ساعت 11الی 13می باشد .